BEL KAYMASI Geri Dön

BEL KAYMASI

Bel Kayması Nedir?

Bel kayması, omurganın hareketliliğini sağlayan segmentlerin problemine bağlı değişik derecelerde ve değişik tiplerde adlandırılan omurgalar arasındaki kaymaya bağlı bir hastalıktır.

Bel Kayması Kimlerde Görülür?

 Bel kayması genellikle çocuklarda ve orta yaş üstü kişilerde görülmektedir.

Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir? 

  • Belde ve kalçada oluşan ağrılar (Öne doğru eğilirken artan, arkaya doğru gerinirken azalan ağrılar gözlenebilir.)
  • Bacaklarda oluşan kramplar
  • Duruş bozuklukları
  • Nörolojik problemlere bağlı semptomlar

Bel Kayması Nasıl Teşhis Edilir?

MR yada hareketli grafi görüntüleri ile desteklenmiş klinik muayene sonucu bel kayması teşhis edilir.

Bel Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel kayması olan bir hastaya hastalığının evresine göre aşağıdaki yöntemler önerilmektedir;

  • Ameliyatsız tedavi; (Kayma miktarı %50’den az olan ve bulgu olmayan hastalarda uygulanır.)
  • Fizik tedavi
  • Cerrahi tedavi
  • Bel kayması olan hastaların yalnızca %10-20’si cerrahiye ihtiyaç gösterir. Cerrahinin amacı birleşmeyi sağlamak, kanal darlığını açmak, aksı düzeltmektir.

Bel Kaymasında Ameliyatsız Tedavi: Ameliyatsız tedavide bel ve bacaklardaki ağrının şiddeti ve oluşan omurga kayması ne derecede olduğu önemlidir. Doktorunuz günlük aktivitelerinizi azaltmanızı isteyebilir. Bu tedavide kısa süreli bel korsesi de önerilebilir. Bel korsesinin nedeni ise ağrının azalmasına, oluşan spazmın giderilmesine yardımcı olabilmektir.

Bel Kaymasında Fizik Tedavi: Fizik tedavi için öncelikle doktorunuz bir rehabilitasyon programı hazırlayacaktır. Bu program sayesinde doktorunuz bel bölgesindeki kaslarınızın güçlenmesini amaçlamaktadır. Burada doktorunuzun fizik tedavi ile amaçladığı; kalça çevrenizdeki kısa kaslar ve gergin kasların uzamasının sağlanmasıdır. Böylece kayan omurunuzun daha dayanıklı, oturmuş hale gelmesi istenmektedir.

Bel Kaymasında Cerrahi Tedavi: Bu tedavide önemli olan ağrıların şiddeti ve omurga üzerindeki kaymanın derecesidir. İleri derecedeki bel kaymalarında ameliyatsız tedavi ve fizik tedavi yöntemleri yetersiz kalabilir. Bu durumda tedavi için tam endoskopik disk cerrahisi yöntemine başvurulması gerekmektedir.

 

WhatsApp chat