BEL FITIĞI Geri Dön

BEL FITIĞI

Bel Fıtığı Nedir?

Kadın  erkek hatta genç yaşlı fark etmeksizin herkesin başına gelebilecek olan Bel Fıtığı çağımızın en çok rastlanan rahatsızlıklarından biri olarak gösterilebilir. Geçmiş dönemlerde bel fıtığı ile şikayetlerin artması ile daha çok üstüne düşülen rahatsızlık bugün tıp dünyasını harekete geçirmiştir. Bel fıtığı tedavisi geçmişin aksine günümüzde kabus olmaktan çok uzaktadır. Peki insanları bu kadar muzdarip eden, işinden, gücünden sosyal yaşamından alıkoyabilen bu rahatsızlık yani bel fıtığı nedir?

İnsan omurgasının bel bölgesinde beş adet bel omuru vardır. Omurların arasında yastık görevi gören diskler bulunur. Her disk halka şeklinde elastiki yapıya sahiptir. Disklerin içi de jöle kıvamında bir maddeden oluşur. Diskin fıtıklaşması ya da yırtılması nedeniyle içindeki koyu jel kıvamındaki maddenin disklerden özellikle zayıf olan arka banttan boşalması sonucu oluşan duruma bel fıtığı denir.

Bel fıtığı nedir sorusunun cevabını tıbbi terimlerden uzak bir şekilde açıklamaya çalışırsak, fıtık denilen terimin bir jel olduğunu söyleyebiliriz. Bel fıtığı nedir sorusunun cevabını ise en sade haliyle şöyle açıklayabiliriz: Vücudumuzda toplam 5 adet bel omuru bulunmaktadır. Bu bel omurlarının arasında da disk adı verilen kıkırdaklar yer alır. Her disk yani kıkırdaların anus denilen kauçuk kıvamında bir halkadan ve içinde jöle kıvamında bir maddeden oluşur. İşte bel fıtığının meydana gelmesi anulusla ilgili bir konudur. Yani anulusun yırtılması bel fıtığının ilk nedenidir. Anulusun yırtılması ya da çatlaması ile yukarıda bahsettiğimiz koyu jel kıvamındaki madde disklerden yani kıkırdaklardan dışarı doğru fırlar. İşte bel fıtığı nedir derseniz bu jel kıvamındaki maddenin kıkırdaklardan yani disklerden dışarı doğru fırlaması ile gelen rahatsızlıktır. Bu jöle kıvamındaki maddenin disklerden yani kıkırdaklardan dışarı doğru çıkıntı şeklinde fırlaması insan vücudunda bazı şikayetlere neden olur. Bu şikayetlerin en belirgin olanı da doğal olarak ağrılardır. Bu ağrılar ve diğer şikayetlerin sebebi ise fıtıklaşan kıkırdağın yani diskin omuriliklere ya da sinir köklerine baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu arada aniden fıtık olabileceğiniz gibi bu rahatsızlık haftalar ya da aylar içerisinde de kendini gösterebilir. Yani birden de bel fıtığı rahatsızlıkları yaşayabileceğiniz gibi bu rahatsızlıkları haftalar ya da aylar içerisinde de hissedebilirsiniz.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkan bel fıtığı ne yazık ki doğru tedavi edilmediğinde kötü bir şekilde sonuçlanabiliyor. Öncelikle her insan kendi kendinin doktoru olmakla birlikte bel fıtığı tedavisinde kendinizi mutlaka doğru ellere teslim etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir dediğimiz zaman; akla gelen vücudumuzda hissedeceğimiz ilk şikayet ağrılardır. Bu ağrılar, basit ağrı kesicilerle geçmez. Özellikle bel ve bacak ağrısı bel fıtığının belirtileri arasında en belirgin şikayettir. Bel fıtığının belirtileri arasında bacaklar ve bel bölgesi uyuşmaya başlar. Hatta doktora başvurmakta geç kalındığı takdirde bu uyuşmalar bacakta karıncalanmaya kadar varır. Doktora başvurmakta daha da geç kalındığında bel fıtığının belirtileri arasında bacakta güç ve incelme bile görülebilir. Bel fıtığının belirtileri arasında bir sonraki aşamada ise hareket kısıtlılığı başlar. Topallayarak yürümeye başlanır. Hatta vücudun bir tarafa doğru yatması bile gözlemlenebilir. Bel fıtığının belirtileri arasında daha da ileri safhalarda şikayetler artarak devam eder. Mesela duyu kaybı ve refleks kusurları ortaya çıkabilir. Tabii bu arada cinsel fonksiyonların kaybı da söz konusudur. Ender de olsa bel fıtığının belirtileri arasında idrar ile büyük tuvaletin tutulamaması da görülebilir. Tuvalet tutamama fıtığın omurilik ve sinir köklerine aşırı baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Bel fıtığının son aşamasında ise kişi felç ile karşı karşıya kalabilir.

Bel fıtığının belirtilerini hissettiğiniz anda bir doktora başvurmanız bu hastalıktan en kısa sürede kurtulmanın ilk adımı olacaktır.

Bel fıtığının en genel belirtileri maddeler halinde aşağıdaki gibidir:

 • Basit ağrı kesicilerle veya istirahatle geçmeyen, bel ve bazen beraberinde bacak ağrısı,
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma,
 • Hastalık ilerledikçe güç kaybı,
 • Hareket kısıtlılığı,
 • Topallayarak yürüme,
 • Yürürken vücudun bir tarafa doğru eğilmesi,
 • Duyu kaybı ve refleks kusurları,
 • Ender de olsa idrar kaçırma,

Bel Fıtığı Neden Olur?

Bel fıtığı denince insanların korku içinde kaldıkları sanki hayatlarının sonu gibi düşünmeleri artık çok geçmişte kaldı. Öyle ki tıp dünyası artık en son teknolojiyi tedavi yöntemlerine kullanmakta ve üstün bir başarı sergilemekte. Jöle kıvamındaki maddenin kıkırdaktan yani disklerden dışarı fırlamasıyla meydana gelen bel fıtığının belirtileri anında da hissedebileceğiniz gibi bu haftalar ya da aylar da alabilir. Özellikle dayanılmaz bir ağrı ile başlayan ve basit ağrı kesicilerin dindiremediği bu ağrısal şikayetlerin devam etmemesi için doktora başvurmak yapacağınız ilk iş olmalıdır. Çünkü bel fıtığı tedavi edilmediği takdirde sonuç kişinin felç olmasına kadar gidebilir. Peki bel fıtığının nedenleri nelerdir? Bel fıtığının nedenleri acaba kişilerin kendi hareketlerinden mi kaynaklanmakta yoksa bel fıtığının nedenleri vücudun kendi kendine gerçekleştirdiği bir rahatsızlık mı?

Bel fıtığının nedenleri arasında tek bir neden değil, birçok neden bulunmaktadır. Ne yazık ki özellikle kişilerin yıllar içerisinde kendilerinin yaptığı hareketler, yaşam koşulları ve davranışlar bel fıtığının nedenleri arasında yer almaktadır. Bel fıtığının en önemli nedenleri arasında bel omurlarının arasındaki kıkırdağın zamanla yıpranması olarak gösterilebilir. Bel omurlarının arasındaki kıkırdağın zamanla yıpranmasının nedeni ise kişinin yanlış duruşu ve oturuşu ilk nedendir. Kıkırdağın zamanla yıpranmasının bir nedeni de hatalı ve aşırı yük taşımadır. Bu tür davranışlar böylece omurga biyomekaniğini bozan hareketlerdir. Yine kişinin mekanik hareketleri dışında yaptığı bazı davranışlarda bel fıtığının nedenleri arasındadır. Hiç tahmin etmeseniz de sigara tüketimi de bel fıtığının nedenlerinden biridir. Bel fıtığının bir diğer nedeni de ne yazık ki insanların tembellikleri nedeniyle düzenli egzersiz yapmamalarıdır. Egzersiz yapmamanın getirdiği ve sonu yokmuş gibi yenen yemekler sonucunda karşı karşıya kalınan şişmanlık da bel fıtığının en önemli nedenleri arasında yer alır. İşte bu nedenlerin bir ya da birkaçının bir araya gelmesi ile bel omurlarında oluşan yıpranma bel fıtığının nedenlerini oluşturur.

Bel fıtığının nedenleri maddeler halinde aşağıdaki gibidir:

 • Ağır kaldırmak,
 • Yaralanmalar,
 • Kilo (Şişmanlık),
 • Omurgayı sürekli zorlayan hareketler,
 • Ani ve ters hareketler,
 • Uzun süreli araba kullanmak,
 • Hareketsizlik,
 • Sedenter hayat (Benim hayatımda spor yok),
 • Sigara içmek,
 • Kabızlık,
 • Kusma

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nedir? Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı nasıl tedavi edilir sorusuna gelecek olursak, bel fıtığında hemen ameliyat olacağınızı yani cerrahi müdahale ile karşı karşıya kalacağınızı düşünmeyin. İşinde uzmanları ve profesyonel doktorları bel fıtığı nasıl tedavi edilir sorusuna hemen ameliyat diye cevap vermezler. Çünkü bel fıtığı erken tanı ve tedavide genellikle ameliyatsız olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bel fıtığı nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı ise; hastalığın durumuna göre tedavi yöntemlerinin de değişiklik göstereceği şeklinde olacaktır. Bel fıtığı tedavisinde hastanın durumuna göre doktor öncelikle ilaç tedavisi ve yatak istirahatini deneyecektir. Yatak istirahatinin nedeni sinirlerin üzerindeki baskının ortadan kalkmasının hedeflenmesidir. Bu arada fizik tedavi ya da rehabilitasyon ile de ağrıları azaltma yoluna gidilebilir. Ancak tüm bu yöntemler işe yaramazsa bel fıtığı nasıl tedavi edilir sorusunun sıradaki yöntemi epidural enjeksiyondur. Epidural enjeksiyon yöntemi, baskı altındaki sinirlerin bulunduğu bölgeye iğneyle girilmesidir. İğneyle girilen bölgeye ağrı, ödem ve yangı giderici çeşitli ilaçların enjekte edilmesidir. Böylece bel fıtığı şikayetlerinin azalması ya da ortadan kalkması amaçlanmaktadır. Ayrıca yine bu epidural enjeksiyon yönteminde amaçlanan bir diğer konu da fıtığın bulunduğu bölgedeki sinir baskısının ortadan kaldırılmasıdır.

Eğer tüm bu yöntemlere rağmen bel fıtığı şikayetlerinde bir kesinti ya da azalma olmadıysa doktorun vereceği karar ameliyat yani cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahalede ise çağımızın en son teknolojisi Tam Endoskopik Disk Cerrahisi önerilmektedir.

 • İlaç tedavisi ve yatak istirahati
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon
 • Epidural enjeksiyon (Ağrılı bölgeye iğneyle girilerek, ağrı, ödem ve yangı giderici çeşitli ilaçların enjekte edilmesi)
 • Psikolojik destek tedavisi,
 • Cerrahi müdahale (Klinik muayene ve MR görüntüsü uyumlu hastalar)

Bel Fıtığında Tam Endoskopik Disk Cerrahisi Nedir?

Endoskopik disk cerrahisi, diğer cerrahi yöntemlere göre dokulara dost bir cerrahi yöntemidir. Altın Standart yöntem olarak gösterilen bel fıtığında tam endoskopik disk cerrahisi yönteminin en önemli özelliklerinden biri müdahale sırasında sağlıklı dokulara zarar verilmemesi. Hasta açısından en güzel tarafı ise bel fıtığı tedavisinde tam endoskopik disk cerrahisi yönteminde ameliyattan 2 saat sonra ayağa kalkılabilmesi. Bunun nedeni ise bir tükenmez kalemin ucu kadar açılan bir kesit ile fıtığa ulaşılarak alınarak etrafının temizlenmesi. Ayrıca bel fıtığı tedavisinde tam endoskpik disk cerrahisi yöntemi ile yanınızda refakatçi bile kalmasına gerek olmadan ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz. Yine bel fıtığında tam endoskopik disk cerrahisi yöntemi ile ertesi gün hastaneden yürüyerek taburcu olabilirsiniz.

Bel fıtığı tedavisinde tam endoskopik disk cerrahisinin diğer ameliyat yöntemlerine göre diğer bir ayrıcalığı da daha az tekrarlama ihtimalinin olması. Böylelikle bel fıtığı tedavisinde tam endoskopik disk cerrahisi yöntemi hem hastaları psikolojik açıdan rahatlattığı gibi fiziksel açıdan da önemli bir konforu da beraberinde getirmektedir.

Bel fıtığı tedavisinde tam endoskopik disk cerrahisi yönteminde en önemli konulardan biri de bu ameliyatı gerçekleştiren doktorun konusunda uzman ve tecrübeli olması gerektiğidir. Emsey Hospital’ın başarılı doktorlarından Op. Dr. Salih Aydın bugüne kadar hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok hastayı tam endoskopik disk cerrahisi yöntemi ile sağlığına kavuşturmuştur.

Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı her hastaya uygulanabilir mi? Başka bir deyişle, tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı hangi hastalara uygulanabilir sorusunu da akla getiriyor. Şuna açıklıkla söyleyebiliriz ki; tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı hangi hastalara uygulanabilir sorusuna verebileceğimiz cevap her hastaya uygulanabildiği. Yani tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı – erkek, genç – yaşlı, şişman ya da zayıf demeden herkese uygulanabilir. Ancak şunu özellikle belirtmek gerekir ki; tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının uygulamasında şişmanlar yani obezite hastalarının da çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü şişman ya da obezite olan bel fıtığı hastalarının diğer ameliyat yöntemlerinin uygulanması oldukça zahmetli bir süreçtir. Sağlam dokulara verilebilecek zarar, dokularda yapışma ya da kan kaybının önüne geçildiği tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı bu tür hastalar için oldukça idealdir. Hatta tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının bazı hamileler de bile uygulanabildiğini söyleyebiliriz. Ancak burada en önemli konu; tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının konusunda uzman doktorlar tarafından yapılması gerektiğidir.

Tam Endoskopik Disk Cerrahisi’nin Diğer Cerrahi Yöntemlere Göre Avantajları Nedir?

Yapılan araştırmalara ve ortaya çıkan istatistiklere göre toplumlarda iş gücü kaybına yol açan hastalıkların başında bel fıtığı rahatsızlığı gelmektedir. Yanlış hareketten duruş bozukluğuna, sigara tüketiminden ağır ve yanlış yük taşımaya kadar birçok faktör sonucunda meydana gelen bel fıtığında ameliyat en son çare olarak gösterilirken, bu ameliyatlar teknoloji ve konusunda uzman doktorlar sayesinde artık kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Öncelikle tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının avantajlarından biri ameliyat sırasında daha az doku kaybı yaşanmasıdır. Yani tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının avantajları arasında sağlıklı dokulara zarar gelmemesi ilk sırada yer alır. Sadece bir tükenmez kalem ucunun büyüklüğü kadar bir yerden fıtığa doğru giriş yapılması nedeniyle kan kaybının olmaması tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının avantajları arasındadır. Yine tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının avantajlarından biri de obez ya da şişman hastalarda bu müdahalenin kolaylıkla yapılabiliyor olmasıdır.

Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının en önemli avantajı ise hastanın kısa sürede iyileşilebilmesi ve ameliyat sonrasından itibaren kişinin refakatçi olmaksızın kendi ihtiyaçlarını kendinin görebilmesidir. Bu yöntemle hastanın 3 – 5 gün hastanede yatmasına gerek kalmadan; ameliyattan 1 gün sonra dahi taburcu olabilmesi sağlanabilmektedir. Bu arada tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının geleneksel yöntemlere göre en dikkat çekici avantajlarından bir diğeri de cinsel birlikteliklerde herhangi bir sakıncaya yer bırakmamasıdır.

Tam endoskopik disk cerrahisinin belli başlı avantajları şu şekildedir:

 • Küçük yara yeri, kozmetik açıdan en iyi yöntem,
 • Daha az doku travması ve kan kaybı,
 • Düşük komplikasyon oranı
 • Ameliyattan kısa süre sonra ayağa kalkabilme imkanı
 • Daha erken işe dönebilme imkânı
 • İşlemden 24 saat sonra banyo yapılabilmesi,
 • Ameliyat sonrası ağrı kesici ihtiyacının azalması ya da hiç ihtiyaç olmaması,
 • Ameliyat sonrası yüksek hasta konforu
 • Yüzeysel yara problemi gelişme riski standart ameliyatlara göre çok düşük olması,
 • Fibrozis dediğimiz yapışıklığın çok az olması
 • Tecrübeli ellerde hayati komplikasyonların olmaması,
 • Kalp ve diğer damar hastalıkları yüzünden kan sulandırıcı kullanan hastalarda ilacı kesmeden uygulanan cerrahi olması,
 • Obez hastalarda cerrahi yaklaşım kolaylığı,
 • Omurganın stabilizasyonu dediğimiz hareket kabiliyetinin sabitliğini bozmadan yapılan bir işlem olması,
 • Günlük aktivitelere kolayca geri dönebilme ve işleme bağlı herhangi bir rehabilitasyon sürecine gerek çoğunlukla olmaması
 • Ameliyattan sonra, yeniden fıtık oluşma oranının çok düşük olması,
 • Yine dura yaralanma ihtimali gibi klasik ameliyatlarda olan komplikasyonların (%0.3 – %13), çevre anatomik yapıların korunmuş olması nedeniyle bu yaralanmanın ciddi bir beyin omurilik sıvısı fistülüne dönüşme ihtimali yok denecek kadar az olması,

Tam Endoskopik Disk Cerrahisi Nerede Yapılır?

İstanbul Emsey Hospital, Tam Endoskopik Disk Cerrahisi yöntemini uygulayan tam donanımlı, tecrübeli bir hastanedir. Tam Endoskopik Disk Cerrahisi , Operatör Doktor Salih Aydın ve ekibi tarafından yapılmaktadır.